Looking at the differences of Cloth vs disposable can be a daunting task. Here, you have information regarding cost differences that might blow your mind. Feel free to spend as much time staring at the screen as you need. :) We've all had that "Oh my gosh" moment. Cloth Diapers -Cost Approx $120 One Time Depending on the style of diaper...
Caring for Dish Covers is easy peasy If you haven't yet, you are getting ready to sew a stash of adorable dish covers...and you're starting to wonder if it'll be worth it because you have to wash them...and how do you wash PUL anyway?RoutinePut a cover on a dish & it gets dirtyWipe it off with a wash cloth if...
Caring For Cloth Diapers Is EasyIf you've researched cloth diapers at all, you've probably run across dozens if not hundreds of suggested washing "routines."  Some are simple, and some are so complex it seems like you'll be spending an entire day washing!SOILED DIAPERS1. Rinse solids off in the toilet. I use a sprayer that my husband made from a...
 In my passion for cloth diapering, I have conjured up another idea. If your baby isn't a heavy wetter, why couldn't you make a fleece cover for daytime use? Try it! It hardly costs a thing and you don't even have to sew it. Supplies needed:20x20" piece of fleece. The thicker the better. If you were going to sew or serge the...
It is hard to find a good toy for your kids to play with these days. It almost seems like with technology, kids forget how to be creative in their playtime. I had researched the best and most cost effective toys to have on hand for my children. They, like most children tend to tire easily and go from...
Okay....after soaking and scrubbing my stovetop grates, I have decided that there MUST be a better solution to cleaning them.In the past, I have used baking soda and a sponge to scrub all of the 'nasty' off of the stovetop. It works great, but it is a pain.I usually use a steel wool pad and put all of my...
Okay, I'll be talking alot about herbs from here on out, so you'll want to know how to do this.The reason I make my own tinctures is that it saves me ALOT of money. Here an example:I use Red Raspberry leaf tincture every day. I would spend approx $320 per year if I bought the tinctures to use...by making...
Hello World!After months of thinking of starting a blogsite, I am finally going at it! I wanted a blog that I can share my ideas and new things that I figure out as well as talk about family stuff.Be watching for some great money saving ideas as well as 'down home fun'!